Gaziantep Gznuru Gz Hastanesi

Dijital gz yorunluuna dikkat

Dijital gz yorunluuna dikkat

7.08.2017

Dijital gz yorunluuna dikkat

Uzmanlar, cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi dijital cihazlarn uzun süre kullanmnn göz younluuna neden olduunu belirterek uyarlarda bulundu.

Gaziantep Özel Göznuru Göz Hastanesi hekimlerinden Göz Hastalklar ve Cerrahisi Uzman Op. Dr. Nurettin ahingözü, cep telefonu, tablet, dizüstü ve masaüstü bilgisayar gibi cihazlarn uzun süreli kullanmnn dijital göz yorgunluu hastalna neden olduunu söyledi. Günde 3 saat ve daha fazla dijital cihaz kullananlarda hastaln görüldüüne dikkat çeken Opr. Dr. ahingözü, "Birçok kiide görülen bu hastalk, günde 3 saat veya daha fazla zamann dijital cihazlarn banda ya da birden fazla cihazn karsnda zaman geçirmek hem zaman kaybna hem de göz salna olumsuz etkileri vardr. Bilgisayar kullanmak zorunda kalan erikinlerin birçou ise bu dijital hastala yakalanmaktadr. Dijital göz yorgunluunun en büyük nedenlerinden bir tanesi bilgisayar karsnda gözün ekran netletirmek için yapt uyumdur. nsan gözü yakn objeleri netletirmek için uyum yapar. Bu uyum esnasnda ise, göz merceindeki kaslar kaslr ve mercek kalnlar. Deien k gücüne göre göz bebei ufalmaya ya da genilemeye balayabilir’’ dedi.

Gözlerde yanma ve batmalar

ahingözü, dijital cihazlara bakarken gözlerde oluan yanma, batma ve bulankln sebebinin ise ekrana bakarken çok fazla göz krplmamasndan kaynaklandn vurgulad. ahingözü,“ Normalde bir kii dakika da ortalama 25 kez gözlerini krparken bilgisayar kullanmnda bu say oldukça azalyor. Ekrana bakarken gözlerimizi krpmak ve suni gözya damlas kullanmak yararl olabilir" uyarsnda bulundu.

Bilgisayara bakma yöntemleri

ahingözü, uzun süre bilgisayar kullananlara, gözleri en az derecede rahatsz edecek ekilde bilgisayara bakma yöntemlerini de anlatt. ahingözü, "Göz krpma ve suni göz ya basit bir yöntem olarak gözükse de gözün slanmas için son derece önemlidir. Bilgisayar ekran göz hizasnda olmaldr, ekrana çok yaklalmamal belli bir mesafeden baklmaldr. Uzaklk ekrandakileri rahat görebilecek en uzak mesafe olmaldr. Pencerelerle ekran açs uygun olmal, pencere ve dier kaynaklardan gelen görüntüler ekran üzerine dümemelidir. ri puntolu ve gözü yormayan karakterlerle yazmak, koyu renk zeminler üzerinde açk renk karakterlerle çalmak, çalrken 45-50 dakikada bir 5-10 dakika ara verip gözü dinlendirmek de göz sal için çok önemlidir" diye konutu.