Gaziantep Gznuru Gz Hastanesi

DO. DR. PEYKAN TRKOLU DNYA 2.S OLDU

DO. DR. PEYKAN TRKOLU DNYA 2.S OLDU

15.09.2014

DO. DR. PEYKAN TRKOLU DNYA 2.S OLDU

Gaziantep Göznuru Göz Hastanesi Hekimi Doç. Dr. Peykan Türkçüolu, dünya çapnda bir baarya imza att.


ngiltere’de düzenlenen EURETNA kongresindeki yarmaya Suriyeli sava gazisi hastann gözünde gerçekletirdii baarl bir ameliyatn videosuyla katlan Doç. Dr. Türkçüolu, farkl ülkelerden katlan 3 bin 200 hekim arasndan 2. olurken, Retina Kongresi’ndeki yarmada derece elde eden ilk Türk hekim unvann kazand.

Avrupa’nn en büyük Retina kongresi, EURETNA 11-14 Eylül 2014 tarihleri arasnda Londra’da düzenlendi. Retina hastalklar ile ilgili tbbi ve cerrahi tedavi seçeneklerinin tartld, Avrupa’nn en büyük Retina kongresi, EURETNA Kongresi farkl ülkelerden 5 bin retinal cerrahn katlmyla gerçekleti. Her sene olduu gibi bu senede, kongre bünyesinde vitreo-retinal cerrahi video yarmas düzenlendi. Kongreye katlm gerçekletiren 5 bin hekimden 3 bin 200 hekim retina konusunda farkllk oluturan operasyon videolarn kongre cerrahi kuruluna sundu. Yaplan deerlendirmeler sonucu Gaziantep Göznuru Göz Hastanesi Hekimi Doç. Dr. Peykan Türkçüolu’nun vitreo-retinal cerrahi videosu 3 bin 200 adayn arasndan 2. olmay baard.

Kongreye Türkiye’den katlan Doç. Dr. Peykan Türkçüolu’nun dünya çapndaki baars, kongreye katlan Türk ve yabanc hekimler tarafndan takdirle karland. Göznuru Göz Hastanesi’nde çalan, bölgede daha önce yaplamayan cerrahi operasyonlar yapmaya balamasyla tannan ve kendi alannda birçok birincilik ve baar öyküsü olan, Doç. Dr. Peykan Türkçüolu, EURETNA Kongresi’nde 2. olan ilk Türk hekim olarak yeni bir baarya daha imza att.

Daha önce, 2009 ylnda, Avrupa Göz Hastalklar Board (denklik) belgesini alan ayn zamanda 1999 yl Tpda Uzmanlk Snav (TUS) 1.si olan Doç. Dr. Peykan Türkçüolu bu yarmaya Suriyeli sava gazisi hastann gözünde gerçekletirdii baarl bir ameliyatn videosunu göndererek katldn ifade etmitir.Bu elemede 3 bin 200 video arasndan ikincilie layk görüldü.

Bu operasyon videolarnn arasndan Doç. Dr. Peykan Türkçüolu’nun videosu 2. olarak seçilmi olup Türkçüolu’nun plaketi Kongre Bakan Prof. Dr. Francesco Bandello tarafndan takdim edildi.