Gaziantep Gznuru Gz Hastanesi

Gzlk deyip gemeyin!

Gzlk deyip gemeyin!

16.05.2017

Gzlk deyip gemeyin!

Bahar aylarnda birçok alerjik göz hastal göründüüne dikkat çeken uzmanlar, hem günein zararl nlarndan korunma hem de alerjik hastalklardan daha az etkilenmek için kaliteli güne gözlüü kullanlmasn tavsiye ediyor. Özel Göznuru Göz Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Eyüp Özcan, güne gözlüü kullanmyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Özel Göznuru Göz Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Eyüp Özcan, Türkiye’nin en fazla güne alan illerinden bir tanesinin de Gaziantep olduuna dikkat çekerek, “Bahar aylarnda çiçek polenleri ve zararl güne nlar gözlerimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle açk tenli ve açk renkli gözlere sahip olan insanlarda daha fazla olmak üzere alerjik hastalklar ortaya çkmaktadr. Güne nlar dünyamza ultraviyole (UV) olarak adlandrlan dalga boyunda girerler. Bu nlar A, B ve C eklinde snflandrlr atmosfer tabakamzda bunun C ksm emilir, ancak ultraviyole A ve B ksm dünyamza gelir. Bunun yansmas neticesinde hassasiyet derecemize göre gözlerimizde rahatszlklar ortaya çkmaktadr” dedi.

“Gözlük alrken cam renklerine dikkat edilmeli”

Alerjilerin bünyesel hassasiyetlerden kaynaklanan ar duyarllk reaksiyonu olduuna dikkat çeken Op. Dr. Eyüp Özcan, “Dünyada hiçbir alerjik hastaln kesin bir çözümü yoktur. Bizler hastalarmza koruyucu yöntemler öneriyoruz ki bunun banda güne gözlüü gelmektedir. Güne gözlükleri ultraviyole nlarn süzen camlardan olumaldr. Koyu renkli güne gözlüklerinin daha çok bu nlar süzdüü inanc da son derece yanltr. 

Güne gözlüklerinde özellikle kahve renkli ve yeil tonda olanlar ile aynal olanlar ve polarize özellii tayanlar dierlerine nispeten daha kaliteli bir k süzümü yapmaktadr. Bu da zararl nlar süzdüü için göze olan alerjik reaksiyonlarn etkisini azaltmaktadr” ifadelerini kaydetti.

“Gözlüklerde kozmetikten önce iin salk boyutu düünülmeli”

Bahar mevsimi ile birlikte güneli günlerin de baladna iaret eden Op. Dr. Özcan, güne gözlüü alacaklara da u tavsiyelerde bulundu: “Güne gözlüü alrken özellikle ultraviyole A ve B nlarn süzen güne gözlüklerinin almamz ve takmamz hem kozmetik, hem de salk açsndan gereklidir. Gözlüklerde kozmetikten önce iin salk boyutu düünülmelidir. 

Bu tür hassasiyetleri olan insanlarn güneli günlerde apka ve güne gözlüü takmalar ve yüzlerini sürekli souk suyla ykamalar gözlerini önemli ölçüde rahatlatacaktr.”

Gaziantep’in, Türkiye’nin en fazla güne alan kentlerden bir tanesi olduunu da sözlerine ekleyen Özcan, “Gözlerle ilgili gerek ilaç tedavisi gerekse medikal ya da koruyu tedavileri düzenlemekteyiz. Burada 6 uzman hekimimiz A snf kalitemiz ve deneyimli ekibimizle hastalarmza bu konuda gerekli testleri yapmakta ve gerekli tetkikleri uygulamaktayz” diye konutu.